Co liczy się w czasach gdy konkurencja jest „just one click away”? Nie wprost, ale takie pytanie zostało postawione uczestnikom Hackathonu SheepYourHack, którego gospodarzem była Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Byli to głównie młodzi programiści, stawiający pierwsze kroki na rynku pracy czy w biznesie. Oto co z tego wynikło.

20 pomysłów na biznes w 24 godziny

Z 22 na 23 marca, w centrum Krakowa, na kampusie WSEI odbył się Hackathon z mocno zarysowanym celem biznesowym, w trakcie którego uczestnicy musieli w ciągu 24 godzin zaproponować rozwiązanie na styku New Media i Sharing Economy, przyjęto dowolność technologii. Na starcie pojawiło się 110 osób podzielonych na 23 Zespoły, do prezentacji podeszło 20 z nich. Sponsorami wydarzenia był Alior Bank SA oraz VMLY&R, a wśród Partnerów znajdowały się m.in. Szkoła 3.0, Archman Sp. z o.o., smartways.io, Brandbay.pl, Veneo, Trafficar czy Domino’s Pizza.

Współdzielenie miejsc w podróży

Wygrał Zespół Kitowcy – w składzie: Konrad Hopek, Marcin Karkowski, Mateusz Danieluk, Arkadiusz Gotfryd. Chłopaki pracowali nad aplikacją AddVenture, służącą do współdzielenia miejsc w podróży, dzięki której w momencie, gdy Twój współpodróżnik z jakiegoś powodu nie będzie mógł pojechać, w jego miejsce można będzie dobrać kogoś nowego, przez co koszty podróży zostaną zachowane. Warto tutaj wspomnieć, że był to pierwszy raz Chłopaków na Hackathonie.

Zwycięzcy Hackathonu SheepYourHack. Zespół Kitowcy – w składzie: Konrad Hopek, Marcin Karkowski, Mateusz Danieluk, Arkadiusz Gotfryd

 

Współdzielenie muzycznych zainteresowań

Ciekawą historię piszą zdobywcy drugiego miejsca… czyli zespół Concert Buddies w składzie Natalia Kuczma, Marlena Olszewska, Przemysław Rożnawski, Dariusz Serwaczak. Dlaczego? Chłopaki poznali się kilka tygodni przed Hackathonem, a dziewczyny spotkali na SheepYourHack. Mimo, tak krótkiej znajomości, udało im się znaleźć nić porozumienia i wypracować pomysł, który zainteresował Jurorów, czyli aplikację, która na podstawie trendów z np. Spotify pomoże dobrać kompana na koncert, jednocześnie dodając do tego kod rabatowy.

 

Drugie miejsce – Concert Buddies w składzie Natalia Kuczma, Marlena Olszewska, Przemysław Rożnawski, Dariusz Serwaczak

 

Uwalniamy czas młodym rodzicom

Z kolei Zespół Hybryda (Mateusz Góralski, Adam Siwek), czyli zdobywcy trzeciego miejsca, postanowił zmierzyć się z problemem młodych rodziców, którzy poszukują opieki nad swoim dzieckiem. Chodzi o to, by dobrać nie tylko dobrą nianię ale też towarzystwo dla dziecka, które będzie podzielało jego pasje. Oprócz walki z niedoborem żłobków, rozwiązanie ma też na celu przywrócenie budowy relacji w lokalnych społecznościach i po prostu poznawanie się ludzi o podobnych problemach.

Trzecie miejsce – Zespół Hybryda – Mateusz Góralski, Adam Siwek

 

Dodatkowe wyróżnienia

Dla pierwszych trzech Zespołów, przygotowane były nagrody pieniężne, Jurorzy zdecydowali się ponadto wyróżnić trzy dodatkowe projekty: aplikację do pomagającą w znalezieniu opiekuna dla czworonoga (np. na czas urlopu), znalezienia najbliższego środka transportu typu Trafficar bez konieczności posiadania wielu aplikacji, oraz aplikacja do współdzielenia voucherów.

Eksperci branżowi oraz przedstawiciele Funduszy Inwestycyjnych

Ocena została dokonana przez Jurorów w składzie: Andrzej Jarosz (Alior Bank SA), Mateusz Cybula (Kierownik Inkubatora Startupów KPT), Iwona Duda (Fundacja Sarigato – Szkoła 3.0.), Katharina Arnold Rokita (Kaliber Services), Agnieszka Biskup (Leonardo Fund), Tomasz Załęcki (Małopolska Science Fund), Marcin Kowalski (Archman Sp. z o.o.)

Natomiast w pracy „operacyjnej” zespoły były wspierane przez Mentorów w składzie Katarzyna Pokora oraz  Klaudyna Lipnik (Alior Bank SA), Damian Gruchała oraz Łukasz Siewiorek (VMLY&R), Łukasz Opoka (edrone, ClickCommunity), Małgorzata Majewska (Sandler Training), Krzysztof Krej (Frozen District), Izabela Lipińska, Sylwia Walkowicz-Zelek (brandbay.pl), Sylwia Woźniak i Dawid Czerner (Veneo), Mateusz Sowiński (CenterWeb), Stanisław Zarychta (RentAndLend), Tomasz Jach (Archman). Zanim Mentorzy spotkali się z Zespołami, odbyli warsztaty wprowadzające ich do roli, które poprowadziła Lena Czernecka z Fundacji Przestrzeń Rozwoju.

Zwycięzcy, Wyróżnieni, Mentorzy, Jurorzy, Organizatorzy SheepYourHack

 

Hackathon z trzech różnych perspektyw:

Marlena Olszewska (Uczestniczka – Concert Buddies):

„Przychodzisz, rejestrujesz się, dostajesz piękną koszulkę. Jest ceremonia otwarcia, zostaje ogłoszony temat. W głowie zaczyna Ci się pojawiać milion pomysłów i wiesz, że musisz wybrać jeden, najlepszy. Nie wystarczy już tylko zakodzenie aplikacji; trzeba wczuć się w rynek i spojrzeć na to z perspektywy klienta. Nie jesteś tylko developerem; jesteś też wizjonerem i swoim głównym krytykiem. A wraz z Tobą projekt tworzy trójka świetnych ludzi, z którymi jeszcze nigdy nie pracowałeś. Dookoła są mentorzy – biznesmani, specjaliści z zakresu marketingu, doświadczeni programiści – którzy z jednej strony inspirują, z drugiej zbijają z tropu trudnym pytaniem, żebyśmy zrozumieli, jak naprawdę działa biznes.

W pewnym momencie Twój zespół wzywany jest na scenę, bo zajął drugie miejsce, a Ty zdajesz sobie sprawę, że hackathon się skończył i jesteś zmęczony po 24 godzinach ciągłego myślenia, ale chcesz kontynuować projekt, bo Ci się naprawdę podoba.”

Damian Gruchała & Łukasz Siewiorek (Mentorzy – VMLY&R)

„SheepYourHack to wydarzenie, które dla uczestników było z pewnością szalenie rozwijające, dla nas, mentorów, okazało się niezwykle inspirujące. Zaskoczyła nas nie tylko mnogość interesujących pomysłów, ale i poziom techniczny realizacji zadań. Spośród dwudziestu projektów, które w pocie czoła powstawały przez 24h, co najmniej kilka ma szansę naszym zdaniem odnieść spory sukces. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zadbali o każdy szczegół, dając młodym twórcom świetne warunki do pracy. Bez wahania przyjęlibyśmy zaproszenie na kolejną edycję.”

Katarzyna Pokora (Mentor – Alior Bank)

„W Centrum Innowacji w Alior Banku projektujemy kreatywnie na co dzień, ale możliwość tworzenia rozwiązań ze studentami, których charakteryzuje podejście „sky is the limit” to niecodzienne doświadczenie dla nas. Umiejętność dostrzegania emocji i potrzeb potencjalnych użytkowników daje świetny start do budowania innowacyjnych produktów i usług, a niespożyta energia lotnych umysłów umożliwia finalizowanie konceptów – co pokazało 24h ćwiczenie.”

Bartłomiej Dąbkowski (Organizator – Park Technologiczny WSEI)

„Jako organizatorzy podjęliśmy pewne ryzyko. Nie chcieliśmy bowiem postawić przed uczestnikami zadania czysto technicznego. Tego typu Hackathonów jest mnóstwo, nawet równolegle do naszego miało odbyć się kilka innych w Krakowie i okolicach. Natomiast jednym z naszych celów było danie młodym ludziom szansy skonfrontowania się z oczekiwaniami rynku, wyrażonymi poprzez obecność ekspertów branżowych pełniących rolę Mentorów i Jurorów. Jednym z zadań Mentorów było poniekąd odciąganie zespołów deweloperskich (szczególnie na początku pracy) od tego co lubią najbardziej, czyli kodowania. W zamian Zespoły były zachęcane do zastanowienia się w jakim celu to robią, kim jest odbiorca, jakie ma potrzeby, w jaki sposób je zaspokoić, czy ktoś będzie w stanie za to zapłacić. Wynikało to z chęci poszerzenia ich perspektyw. Młodzi programiści często zbyt mocno skupiają się  bowiem na drobnych szczegółach technicznych zapominając o tym co jest celem ich pracy, często brakuje im szerszego spojrzenia, co widać już na rozmowie kwalifikacyjnej. Z doświadczenia osoby, która miała okazję pracować zarówno z dojrzałymi biznesowo zespołami ale też z tymi młodymi, widzę, że im wcześniej programista zaczyna dostrzegać wymiar biznesowy swojej pracy tym lepiej dla niego. Stąd uważam, że oprócz korzyści doraźnych jak nagrody czy networking, wartość z uczestnictwa w wydarzeniach  tego typu ujawnia się z czasem, u każdego w innym tempie. Dlatego cieszę się, że tak wiele osób chciało spędzić pierwszy weekend wiosny z WSEI na SheepYourHack. Jako organizatorzy też wyciągnęliśmy sporo cennych lekcji, stąd wierzymy, że następna edycja będzie jeszcze bardziej udana.”

 

Więcej wywiadów z Uczestnikami oraz Mentorami można znaleźć na FanPage Hackathonu

Społeczność #SheepYourHack

Sponsor Złoty:
Alior Bank SA

Podziel się tym